Categories Inspirująco

Prosto z bajki – romantyczne Niezapominajki

Posted on   /  Skomentuj on Prosto z bajki – romantyczne Niezapominajki

Prosto z bajki – romantyczne Niezapominajki

Luty to taki mało romantyczny miesiąc. A jednak dziś mamy Święto Zakochanych. Jest tyle uroczych kwiatów, które oprócz róży symbolizują miłość. Jak nasze leśne, naturalne Niezapominajki – symbol wierności i pamięci, który z powodzeniem można uprawiać w ogrodzie i na balkonie.

Szkoda, że nie kwitną w lutym. Pamiętajcie o nich jednak wiosną i latem – Niezapominajki to doskonały pomysł na niedrogi prezent dla kogoś, o kim pamiętacie. Musi tylko uważać, by nie powtórzyć historii pewnego mężczyzny, o którym opowiada niemiecka legenda:

Pewien młodzieniec postanowił wyruszyć w świat, by odnaleźć szczęście. Gdy opuszczał dom, ukochana podarowała mu kwiat Niezapominajki. W trakcie długiej wędrówki przez wysokie góry, kwiat poruszył się nagle, a młodzieniec zobaczył przed sobą olbrzymią skalną ścianę i jaskinię wypełnioną po brzegi złotym kruszcem. Nie patrząc na nic, zaczął napełniać swój kapelusz złotem. „Nie zapomnij o miłości” usłyszał z oddali. Rzucił się do ucieczki, a z kapelusza wypadł zatknięty kwiat Niezapominajki. Chłopak do końca życia pławił się w bogactwie, tęskniąc za prawdziwą miłością, bo ukochana zapomniała o jego istnieniu.Wdzięczne i proste w uprawie Niezabudki…

15 maja Niezapominajki mają swój dzień w kalendarzu. Stały się symbolem wierności i pamięci. Nie wszędzie jednak zwą się tak samo. W niektórych częściach Polski mówi się na nie Niezabudki albo Żabie oczka, ze względu na charakterystyczny żółty środek z daleka łącznie z niebieskimi płatkami przypominający oczy – zwierciadło duszy. W języku łacińskim nazywane są nieco mniej sympatycznie Mysim uchem ze względu na kształt owłosionych listków.

To bardzo proste w uprawie rośliny, wymagają jednak systematycznego podlewania, chyba że miejsce, w którym rosną, jest mocno wilgotne, a takie lubią najbardziej. Jeśli posadzicie je w cieniu, z pewnością za rok się odwdzięczą. Za rok, bo to roślinki dwuletnie, choć bywa, że zadowolone z warunków ogrodowych myślą sobie „rosnę w lesie” – wtedy są jak byliny. Od czasu do czasu dobrze jest nawozić je kompostem.

Podaruj uśmiech.

Coraz częściej widuję Niezapominajki w doniczkach. Można podarować je w prezencie, a obdarowana osoba, jeśli ma swój własny ogródek, może przesadzić je sobie do ziemi lub wystawić w większej doniczce na balkon.

Posted on   /  Skomentuj on Prosto z bajki – romantyczne Niezapominajki

Tags
Podaj dalej
gravatar image
By

Related Posts

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *