Categories Inspirująco

Judaszowe srebrniki wspomnieniem lata.

Posted on   /   2 on Judaszowe srebrniki wspomnieniem lata.

Zbieramy i suszymy nie tylko grzyby.

Nadszedł czas, aby rozejrzeć się w naszym ogrodzie jakie kwiaty, trawy czy gałązki z dojrzałymi owocami, czy nasionami możemy zebrać. Po wysuszeniu rozwiniemy nasze inwencje twórcze i stworzymy piękne bukiety. Kompozycje z suchych roślin ozdobią i rozweselą jesienią i zimą nasze domy. Dawniej wierzono, że odpędzają one „wszelkie zło”. Rośliny z których robimy suche bukiety, nazywamy nieśmiertelnikami. Pewnie dlatego, że najpierw ozdabiają nasze ogrody, a potem po wysuszeniu pięknie prezentują się w naszych domowych wnętrzach.

Jak układać nasze suche kwiaty ?

Tutaj jest pole do popisu. Możemy wykorzystać starą babciną porcelanę, koszyki, butelki, pudełka, lub spięty bukiet zawiesić na ścianie. Ciekawie wyglądają ususzone zioła rozłożone na tekturce i oprawione w ramkę. Ozdobią nam ścianę w kuchni. To w czym umieścimy nasze zasuszone roślinki, musi się z nimi ładnie komponować. Trzeba też wybrać dla bukietu miejsce, gdzie będzie się ładnie eksponować. Zależy, w jakim stylu mamy urządzone nasze miaszkanie. Czy przeważa w nim nowoczesność, czy wypełnione jest starymi meblami z minionych epok. Możemy też wprowadzić trochę kontrastrstu.

Judaszowe srebrniki.

Kwiaty, które bardzo ładnie ozdabiają suche bukiety. Teraz może mało popularne, ale dawniej często gościły w ogródkach. Roślina dwuletnia łatwo rozsiewająca się, dlatego pojawia się w nieoczekiwanych miejscach w ogrodzie.  Judaszowe srebrniki to nazwa potoczna. Owoce przypominają swoim kształtem monety, ale dlaczego nazwano je srebrnikami Judasza? Botaniczna nazwa to Miesięcznica roczna, ale nazywana jest też w nomenklaturze ludowej nocną panną. Po zmroku unosi się wokół niej ciekawy zapach stąd ta nazwa. W sierpniu pojawiają się owoce. Srebrne połyskujące, szeleszczące łuszczynki. Właśnie wtedy warto je zebrać i wykorzystać do układania bukietów. W zimowy dzień podświetlony słońcem bukiet będzie połyskiwał i przypominał nam minione już lato. Wyczekując wiosny, będziemy się zastanawiać, w którym miejscu naszego ogródka będzie na nas czekać niespodzianka. Roślin, które nadają się do suszenia, jest bogactwo. Możemy szaleć, ale zostawmy sobie trochę na przyszły rok. Niewykluczone, że w naszym ogrodzie pojawi się coś nowego, co nas mile zaskoczy.

 

 

Posted on   /   2 on Judaszowe srebrniki wspomnieniem lata.

Podaj dalej
gravatar image
By

Related Posts

2 komentarze

  1. Hi! I’ve been reading your web site for a long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from New Caney Texas! Just wanted to mention keep up the good work!

    http://be.pswhc.org/snore/106/herbasnorex-

    Keep working ,impressive job!

    http://fr.linaeum.com/comment-soigner-une-mycose/onychomycose/

    1. Thank you very much for your kind words. As soon as there is a free moment, I like to breathe in my reflections on the subject of nature and especially gardens.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.