Categories Ogrodniczo  /  Podręczny zielniczek

Bergenia na ozdobę i nie tylko

Posted on   /  Skomentuj on Bergenia na ozdobę i nie tylko

Bergenia na ozdobę i nie tylko

Wcześnie kwitnącą na wiosnę rośliną jest Bergenia. Ma ciemnoróżowe wiechowate kwiaty i piękne, duże skórzaste liście. Jeśli macie miejsce w ogródku przy płocie czy murku, albo jakiś zakątek trudny do zagospodarowania, to tam możecie posadzić Bergenię.

Jest wspaniałą roślinką, bo można ją zasadzić wszędzie. Nadaje się na stanowiska słoneczne i cieniste. Może rosnąć na skalniakach, wtedy oczywiście jak jest susza, trzeba jej dostarczyć wody, oraz wokół oczek wodnych. Jest rośliną okrywową, dlatego nadaje się do zasadzeń pod drzewami, a także w miejscach, na które nie mamy pomysłu. Ja mam ją właśnie w rogu przy tarasie i ścianie domu. Jesienią buszowały tam myszy i robiły sobie norki do przezimowania. Niszczyły przy tym rabatkę. Bergenii chyba nie lubią, bo się wyniosły.

Rabatka – apteczka z Bergenii

Bergenia inaczej nazywana Badanem ma także zastosowanie w fitoterapii. Grube kłącza i liście mają składniki czynne pomagające w leczeniu różnych schorzeń. Można z nich po wysuszeniu robić napary i stosować wewnętrznie albo zewnętrznie jako okłady lub płukanki. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, moczopędne, antyseptyczne, uspakajające. Możemy więc mieć rabatkę apteczkę.

Posted on   /  Skomentuj on Bergenia na ozdobę i nie tylko

Tags
Podaj dalej
gravatar image
By

Related Posts

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.