Categories Ogrodniczo

Zimowe krótkie dni to czas, aby w ciepłym zacisznym kątku pomyśleć, co u nas zagości wiosną.

Posted on   /  Skomentuj on Zimowe krótkie dni to czas, aby w ciepłym zacisznym kątku pomyśleć, co u nas zagości wiosną.

Zimowe krótkie  dni to czas, aby w ciepłym zacisznym kątku pomyśleć, co u nas zagości wiosną.

Telekia speciosa to zapomniana bylina, która powinna zamieszkać w naszych ogrodach. Przypominam sobie ogrody, w których bywałam jako dziecko. Rosły tam drzewa owocowe, ale były też grządki z warzywami i rabatki z kwiatami. Było kolorowo. Niektóre, takie jak kosmos, nagietki czy malwy same się rozsiewały i co roku zdobiły różne kątki. Królowały w nich byliny, które zdobiły kwiatami grządki od wiosny do jesieni. Floksy, rudbekie, jeżówki, ostróżki nadawały ogrodom sielski klimat.

Smotrawa okazała, bo taka jest potoczna nazwa tej byliny, rozświetli nam rabatki. Jej koszykowate kwiatostany soczyście żółte  będą ozdobą w półcienistych i cienistych miejscach ogrodu. Jest rośliną inwazyjną. Bardzo łatwo się rozsiewa, ale jeśli ktoś jest zwolennikiem naturalistycznych ogrodów, to będzie z tego zadowolony. Zagości w nieoczekiwanym miejscu. Telekia tworzy gęste kępy dochodzące do 200 cm. wysokości. Nie jest wymagająca co do podłoża i znosi mroźne zimy.

U mnie w ogrodzie zagościła wśród berberysów. Jej kwiaty ożywiły ten zacieniony kąt. Jej duże liście też stanowią ozdobę. Rosnąc, tworzy duże kępy, dlatego ciekawie wygląda na dużych połaciach trawnika. Z wysokimi ozdobnymi trawami także będzie się ładnie eksponować.

Przechadzając się po ogrodzie w porze kwitnienia, usłyszymy miłe brzęczenie owadów. Smotrawa jest miododajną rośliną. Swoim zapachem i pięknym żółtym kolorem wabi owady. Można na niej zobaczyć wiele gatunków motyli. Dawniej sadzono ją w przydomowych ogródkach ze względu na jej właściwości lecznicze. Zawarte w niej olejki eteryczne mają pozytywne działanie na leczenie chorób jelitowych, woreczka żółciowego, przeziębień, w regeneracji trzustki i wielu innych schorzeń. Myślę, że gdy nadejdzie oczekiwana wiosna i popędzimy z ochotą do zajęć w ogrodzie, wprowadzimy nowego gościa na nasze rabaty.

Posted on   /  Skomentuj on Zimowe krótkie dni to czas, aby w ciepłym zacisznym kątku pomyśleć, co u nas zagości wiosną.

Podaj dalej
gravatar image
By

Related Posts

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.