Categories Ogrodniczo

Marcowe nasionka

Posted on   /  Skomentuj on Marcowe nasionka

Marcowe nasionka

Choć dopiero marzec, praca u mnie wre. To idealna pora na szaleństwo z nasionkami. Dlatego pomyślałam, że przygotuję dla Was ściągę. Kolorowy, kwiatowy kalendarz z moją, ulubioną, marcową kompozycją…

Jeśli chcesz, by w wakacje Twoje oko cieszyły kwiaty o różnych, fantazyjnych kształtach i kolorach, musisz zabrać się do pracy już teraz. Biegnij do sklepu po nasiona i siej, siej, siej… Zobacz sama, co zobaczysz na balkonie lub w ogródku za kilka miesięcy… Ja nie mam niestety namiotu, dlatego rozsady przygotowuję sobie, siejąc nasiona do małych doniczek w oranżerii. Bez względu na roślinki, zawsze używam uniwersalną ziemię do kwiatów.

 

Cynia – przygotuj rozsadę do końca marca. Do gruntu wsadź w III dekadzie maja i podziwiaj od czerwca do października.

 

 

 

 

Astry alpejskie – wysiewaj do gruntu w III dekadzie marca. Podziwiaj już od maja do czerwca.

 

 

 

 

 

 

Aksamitki – rozsady możesz przygotować przez cały miesiąc, a do gruntu wsadź w II połowie maja. Podziwiaj od lipca do października.

 

 

 

 

 

Tytoń ozdobny – na przygotowanie rozsad masz cały marzec. Do gruntu wsadź w II połowie maja. Podziwiaj i wąchaj od lipca do października.

 

 

 

 

Gazania – obojętnie, w której części marca przygotuj sobie rozsady. Do gruntu wsadź w II połowie maja. Podziwiaj od czerwca do października.

 

 

 

 

Gipsówka – pod koniec marca możesz ją siać do gruntu. Cudownie rozkwitnie już w czerwcu i będzie cieszyć do września. Z jej kwiatów robi się bukiety ślubne.

 

 

 

 

Kleome – inaczej kwiat – pająk (spider flower) – na rozsady masz cały miesiąc. W II połowie maja wsadź do gruntu. Kwitnie od lipca do października.

 

 

 

 

Motylek – czas na rozsady masz do końca marca. W maju wsadź do gruntu, a kwitnąć będzie od lipca do września.

 

 

 

 

 

Dzwonek karpacki – coś dla amatorów górskiej przyrody. Kto powiedział, że nie możesz mieć jej namiastki u siebie na balkonie. Wystarczy, że w III dekadzie marca wsadzisz nasionka do gruntu lub do dużej donicy. Co ważne, dzwonki to roślinki jednoroczne, ale lubią się rozsiewać same i za rok ponownie cieszyć oko drobnymi kwiatami. Zazwyczaj kwitną od czerwca do sierpnia.

 

 

 

Lobelia – już czas przygotować rozsady. Ja robię to zawsze z końcem lutego lub początkiem marca. Gdy odpowiednio podrośnie, pikuję. Lobelię zwisającą przesadzam do większych doniczek. W tym roku posiałam lobelię karłowatą, której rozsady w maju przesadzę na grządkę, ale jeśli chcesz, możesz pozostawić ją w doniczce. Jej piękne, gęste, drobne kwiatki będą zdobić balkon lub ogród od czerwca do jesieni.

 

Posted on   /  Skomentuj on Marcowe nasionka

Tags
Podaj dalej
gravatar image
By

Related Posts

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *