Categories Bez kategorii

To drzewa jesienią malują krajobraz.

Posted on   /  Skomentuj on To drzewa jesienią malują krajobraz.

To drzewa jesienią malują krajobraz.

Każda pora roku ma swoje kolory. Zima cieszy nas, jak jest biała, bo śnieg rozjaśnia krótkie dni. Drzewa i krzewy ozdabia w puchowe kołderki. Wiosna zachwyca nas różnymi odcieniami zieleni. Cieszymy się jasno kremowymi pierwiosnkami. Ze spacerów przynosimy żółte kaczeńce. W wazonach rozweselają  pokoje żonkile. Lato jest najbogatsze w kolory. To pora kiedy wszystko jest w pełni rozkwitu. Każda pora roku to też różne kolory drzew. Różnorodność gatunków pozwala nam dobrać drzewa na każdą porę roku. To one będą stanowić element scenerii w naszych ogrodach. Każde z nich będzie się, zmieniać i zaskakiwać nas swoją różnorodnością o różnych porach roku. Dlatego słusznie ktoś zauważył, że są drzewa na każdą porę na wiosnę, na lato, na jesień i na zimę.

Można dyskutować, która pora roku jest bardziej kolorowa. Jednak jesień to czas, kiedy drzewa odgrywają główną rolę. Wypełniają krajobrazy paletą ciepłych barw. Nie dominuje już zieleń, tylko różne odcienie żółci i czerwieni. Dzieje się to dlatego, że drzewa w większości przechodzą w stan spoczynku. Nie potrzebują już odżywiania. Chlorofil ustępuje miejsca innym barwnikom znajdującym w liściach. Drzewa, które owocują jesienią, dodatkowo urozmaicają ogród. Stanowią też ważne źródło pokarmu dla ptaków i innych zwierząt. Czerwone, pomarańczowe owoce jarzębiny dopełnią jesienne barwy. Jesion kaszmirski natomiast ozdobi ogród różowobiałymi owocami, które pięknie wyglądają na tle pomarańczowych liści.

   Jednym z piękniejszych drzew jesieni jest Klon palmowy. Ozdabiał on dawniej ogrody pałaców i świątyń Japonii i Chin.   To tam  ogrodnicy wyhodowali wiele ozdobnych kultywatorów klonu. Charakteryzują się one piękną szatą jesienną. W latach dwudziestych dziewiętnastego wieku zagościł w ogrodach i parkach na Zachodzie. Warto, żeby zagościł też w naszych ogrodach. Trzeba jednak o niego zadbać przed nadejściem zimy, ponieważ nie jest w pełni mrozoodporny, zwłaszcza młode sadzonki.  Istnieje ponad 100 gatunków klonu, oraz duża ilość ich kultywatorów, które wywodzą się z gatunków japońskich. Są to drzewa występujące w klimacie umiarkowanym, więc są obecne i u nas. Jesienią zwracają uwagę wielobarwnością swoich liści. Przybierają kolory od czerwonego, bordowego po pomarańczowy, złoty i żółty. Niektóre pozostają zielone. To właśnie opadłe liście klonu, dębu czy kasztana wyścielą ogród na zimę i może tam zagoszczą tak wyczekiwane przez nas jeże. Jesienią nie narzekajmy, że trzeba pracować i grabić. To takie przyjemne spacerować i wsłuchiwać się w szelest liściastego dywanu.

Niedawno zagościł w moim ogrodzie tulipanowiec. Jeszcze nieduży, a już zrzucił trochę złoto-żółtych liści. Jest drzewem szybko rosnącym, więc nadaje się do nowo zakładanych ogrodów. Trzeba mieć sporo miejsca w ogrodzie, bo osiąga dość spore rozmiary. Nie można wcisnąć go pomiędzy inne drzewa, bo nie pochwali się swoją piękną sylwetką. Można w mniejszym ogrodzie posadzić odmianę Ardis dorastającą do 3 m wysokości, ale będzie ona miała raczej pokrój krzewu. Tulipanowiec  od czerwca do lipca pięknie kwitnie. Jego kwiaty kształtem i wielkością przypominają tulipany z zewnątrz bladożółte, a od wewnątrz pokryte pomarańczowożółtymi paskami. Można powiedzieć, że to drzewo jesieni i lata.

Tulipanowce są blisko spokrewnione z magnoliami. Należą do najstarszych kwitnących drzew na Ziemi. Nie narzekajmy na opadające jesienią liście. Nic tak nie ozdabia i rozjaśnia jesienią krajobrazu, jak przechodzące w stan zimowego spoczynku drzewa liściaste.

Nie narzekajmy na opadające jesienią liście. Nic tak nie ozdabia i rozjaśnia jesienią krajobrazu, jak przechodzące w stan zimowego spoczynku drzewa liściaste. Porter bardzo lubi tarmosić rozwiane przez wiatr liście. 

Posted on   /  Skomentuj on To drzewa jesienią malują krajobraz.

Podaj dalej
gravatar image
By

Related Posts

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.