Ciemiernik w ogrodzie zawsze był takim kwiatem troszkę dziwnym. Na tle zmęczonej zalegającym w zimie śniegiem grządki nie prezentował się tak, jakbym sobie tego życzyła. Postanowiłam więc dokonać pewnej odmiany i przy okazji znalazłam wiele inspirujących zastosowań, których część wykorzystam w przyszłym roku.
Zamiast gwiazdy betlejemskiej.
Christmas Rose albo Róża Bożego Narodzenia – po prostu Ciemiernik. Kwitnie od późnej jesieni do wczesnej wiosny. W przeszłości trujący korzeń Ciemiernika był wykorzystywany do produkcji maści leczniczych. Moda na bożonarodzeniowe ozdoby z Ciemierników w Europie trwa od dawna. W Polsce dopiero się zaczyna. Tymczasem…
Ciemiernik można uprawiać w doniczkach!
O ile w moim ogrodzie na rabatce, którą w tym roku zaanektował piesio, prezentują się ładnie – są gęste i obficie kwitną, pełną krasę pokażą na tarasie, wyznaczając również rychły koniec zimy. Kwiaty te nie lubią ciepła i nagłych zmian temperatury. Lubią natomiast dobre nasłonecznienie. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale uwaga – nie mokre. Przed wystawieniem na zewnątrz wymagają hartowania. Z pewnością nie spodoba im się mroźna aura. W domu wytrzymają najwyżej kilka tygodni, chyba że dysponujesz chłodniejszą strefą. Nie stawiaj Ciemiernika blisko źródła ciepła, czyli na parapecie nad kaloryferem, albo w pobliżu kuchenki – szybko zgubi kwiatki. U mnie takim idealnym i sprawdzonym w przypadku wielu zimnolubnych roślin miejscem jest oranżeria. Tam temperatura w trakcie chłodnych miesięcy utrzymuje się w okolicach 19 stopni. Później roślinki wędrują na taras i tak też uczynię z Ciemiernikiem.
—
Po zimie tarasy i balkony są smutne. Najczęściej pełno na nich gratów, stoją doniczki po zeszłorocznych nasadach albo zwyczajnie jest pusto. Ciemiernik to wyjątkowa roślina, która budzi się ze snu zimowego w momencie, gdy inne jeszcze smacznie śpią. To doskonały sposób na wczesnozimową ozdobę.
A jeśli nie na zewnątrz to…
W domu kwitnące Ciemierniki prezentują się równie pięknie. Można z nich tworzyć rozmaite kompozycje. Albo w doniczce i w ziemi, albo jako bukiet kwiatów ciętych, albo w połączeniu z innymi roślinkami, bo choć wydają się delikatne, są bardzo trwałe. Sami zobaczcie, jaki mają potencjał dekoracyjny…
Tradycyjnie w ładnie przyozdobionej doniczce…
Źródło:
http://www.thesimplethings.com
W koszyku…
Źródło:
http://www.willemsefrance.fr
Nieco bardziej surowo…
Źródło:
http://www.picmia.com
Albo jako wyjątkowo fantazyjna kompozycja z powtykanych między korę kwiatów ciętych…
Źródło:
http://www.thesimplethings.com
Tu jeszcze inaczej, jako część wiosennego mini ogródka w doniczce…
Źródło:
www.holmsundsblommor.blogspot.se
Tak też stanowią ładną ozdóbkę…
Źródło:
http://www.pflanzenfreude.de
Lub na balkonie…
Źródło:
www.panzenfreude.de
Czy tarasie…
Źródło:
http://www.livingathome.de
A już niebawem w inspiracjach zaczerpniętych z sieci, typowo wiosenne kompozycje…
Posted on / Skomentuj on Ciemiernik – kwiat domowy, nie tylko ogrodowy